Beata Sabuk
Gabinet Premium
26 Paź

Otyłość i jak z nią walczyć...

24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością

Żyjemy w czasach gdzie ludzi z nadmierną masą ciała jest znacząco więcej niż osób z niedowagą. W pędzie życia dnia codziennego podejmujemy nieprzemyślane wybory żywieniowe. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalicza otyłość do chorób cywilizacyjnych oraz podkreśla rolę epidemii.  

Kilka słów o prewencji otyłości w artykula poniżej. Zapraszam do lektury.

 

 

Otyłość i nadwaga to jeden z głównych problemów zdrowotnych świata, który stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia i życia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje nadwagę oraz otyłość, jako nieprawidłową lub nadmierną akumulację tłuszczu, która stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.

Bez podjęcia zdecydowanych działań zmierzających do powstrzymania epidemii otyłości w Polsce, nasze społeczeństwo czeka znaczący wzrost zachorowalności na cukrzycę, choroby krążenia, nowotwory oraz wiele innych dolegliwości.

Przybieraniu na wadze sprzyjają nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Poprzez pęd życia codziennego wybieramy żywność wysoko przetworzoną, która jest łatwo dostępna. Często żywność traktowana jest nie tylko, jako już, jako pożywienie, ale rozładowanie emocji. Powoduje to brak kontroli nad ilością spożytych kalorii.

Obserwuje się zbyt niskie spożycie warzyw i owoców, które są u podstawy piramidy żywienia. Kolejnym problemem jest brak regularności posiłków. Dynamicznie wzrasta spożycie słonych przekąsek, przetworzonej żywności czy ilości spożytego cukru. Co ciekawe, przeciętny Polak spożywa rocznie aż 12 kilogramów więcej cukru przetworzonego zawartego w słodkich przekąskach i gotowych potrawach niż 10 lat temu. Analizując jadłospisy  można zaobserwować małą ilość spożytych ryb. Występuje przewaga tłuszczów zwierzęcych, natomiast brak źródła tłuszczów roślinnych. Oprócz jedzenia nie należy zapominać o rekomendowanej ilości spożytych płynów, której normy też nie zawsze zostają pokryte.

Aby to zmienić należy dołączyć warzywa i owoce do codziennego jadłospisu, są one źródłem cennych witamin, składników mineralnych oraz błonnika. W diecie nie powinno zabraknąć produktów pełnoziarnistych. Zaleca się zastąpić białe pieczywo chlebem żytnim, razowym lub graham. Nie zapominajmy o kaszach oraz makaronach pełnoziarnistych. Chude mleko i przetwory z niego powinny być spożywane w ilości 2-3 porcji dziennie. Ważne jest, aby ograniczyć ilość spożywanego mięsa czerwonego, zaleca się mięso drobiowe. Należy włączyć do diety minimum dwa razy w tygodniu ryby, są one źródłem kwasów omega 3. Ku samej górze piramidy znajdują się orzechy oraz oleje roślinne- o nich również nie zapominajmy w komponowaniu codziennej diety. Powinno się spożywać niewielkie objętościowo i mało kaloryczne dania o regularnych porach, co 3-4 godziny. Rekomendowana ilość to 4-5 posiłków w ciągu dnia.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niezbędna minimalna dawka aktywności fizycznej to: ·– 60 minut lub dłużej umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej codziennie z uwzględnieniem atrakcyjnych jej form, dostosowanych do wieku, w celu rozwoju zdolności motorycznych.

Utrzymanie prawidłowej masy ciała, świadome wybory żywieniowe są niezbędne do utrzymania zdrowia. Punktem wyjścia jest piramida żywienia, opracowana przez Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ). Jest to uniwersalny model, który ulegać może modyfikacji w przypadku niektórych jednostek chorobowych.
Dlatego tak ważne jest indywidualne podejście żywieniowe. Nie ma jednej uniwersalnej diety „cud”, która sprawdziłaby się u każdego. Przede wszystkim należy sobie uzmysłowić problem, który nas lub naszych bliskich dotyka. Niech to będzie znaczący krok do podjęcia zmian i życia w zdrowiu.

Twój komentarz




POKAŻ