mgr Beata Sabuk
Gabinet Premium
19 List

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu- 19 listopada

Czy wiesz, że…?

<Jedna kropla czystej nikotyny wpuszczona do oka królika, powoduje jego śmierć w ciągu kilku sekund>

Żeby można było definitywnie rozstać się z nałogiem tytoniowym należy sobie najpierw uświadomić wszystkie związane z nim zdrowotne, finansowe, moralne i społeczne straty oraz zrozumieć liczne zyski wynikające z ewentualnego porzucenia nałogu.

Czy wiesz, że…?

  • Jedna kropla czystej nikotyny wpuszczona do oka królika, powoduje jego śmierć w ciągu kilku sekund.
  • Wypicie wywaru z 4 papierosów grozi śmiercią - nikotyna blokuje pracę mięśnia przepony, w efekcie człowiek umiera wskutek uduszenia, często do ostatniej chwili nie tracąc świadomości.
  • Na całym świecie, co 10 sekund umiera palacz z powodu raka płuc, rozedmy, bronchitu lub choroby serca.
  • Rocznie przez palenie papierosów umiera więcej osób niż łącznie z powodu: morderstw, wypadków samochodowych, AIDS, przedawkowania heroiny, kokainy, samobójstw i pożarów!
  • Rocznie umiera 53.000 biernych palaczy.
  • Papierosy są jedynym, legalnie sprzedawanym środkiem rakotwórczym w Polsce i na Świecie.
  • Matki, które palą, powodują rocznie około 26.000 nowych przypadków astmy wśród dzieci.
  • Udział w uszkodzeniu płodu ma również ojciec, jeśli pali w miesiącach poprzedzających zapłodnienie.

Czym jest uzależnienie od nikotyny?

W wyniku systematycznego palenia tytoniu, czyli wprowadzania trujących związków chemicznych, organizm przyzwyczaja się i odczuwa ciągłą potrzebę otrzymywania środka, od którego się uzależnił. Uzależnienie od nikotyny jest dość powszechnym zjawiskiem. Po nikotynę sięgamy, gdy przeżywamy wysoki poziom stresu lub po prostu, gdy odczuwamy głód nikotynowy.

Organizm uzależnia się od tytoniu, przez co palacz odczuwa głód nikotynowy. Podczas, gdy w początkowej fazie palenia jest to potrzeba psychiczna, to po dłuższym, systematycznym paleniu wytwarza się uzależnienie fizyczne.

Jak pokazują badania, mimo że 80 % palących deklaruje chęć rzucenia palenia, często nie potrafią tego zrobić. Badania dowodzą, że palenie papierosów jest głównym czynnikiem ryzyka przedwczesnych zgonów w Polsce.

Jakie są konsekwencje palenia tytoniu?

Konsekwencji z palenia tytoniu jest wiele. Najczęściej kojarzymy palenie tytoniu z rozwojem raka płuc, lecz skutków palenia tytoniu jest o wiele więcej oto kilka z nich:

  • Astma oskrzelowa-szkodliwe substancje zawarte w dymie tytoniowym mogą bezpośrednio działać na komórki błony śluzowej oskrzeli, prowadząc m.in. do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego. Badania dowodzą, że palenie tytoniu zwiększa nawet o 30 proc. ryzyko wystąpienia astmy.
  • Kaszel palacza-rozedma płuc. Kaszel palacza i przewlekły stan zapalny płuc likwidują pęcherzyki płucne odpowiedzialne za wymianę gazową w naszych płucach.
  • POChP - przewlekła obturacyjna choroba płuc-szacuje się, że około 90% przypadków tej choroby jest wynikiem palenia papierosów! Schorzenie rozwija się latami. POChP prowadzi do nieodwracalnego zniszczenia płuc, które w ostatnim etapie choroby uniemożliwia oddychanie i powoduje śmierć chorego.
  • Przewlekłe zapalenie oskrzeli-związki zawarte w dymie tytoniowym bezustannie podrażniają nabłonek oskrzeli, prowadząc do stanów zapalnych.
  • Żółte zęby-zęby osoby palącej papierosy żółkną, a z czasem niemal brązowieją. Pojawiają się na nich ciemne przebarwienia. Zmiany w kolorze zębów są dostrzegalne już po roku regularnego palenia. Zęby żółkną, ponieważ zawarta w papierosach nikotyna i substancje smoliste (jak sama nazwa wskazuje) po prostu je barwią. Na początku jest to odwracalne, ale z czasem związki zawarte w dymie dosłownie wżerają się w zęby i farbują je na dobre.
  • Paradontoza, próchnica i choroby przyzębia-palenie papierosów powoduje wysychanie śluzówki jamy ustnej i redukuje ilość śliny. Ślina pomaga naturalnie czyścić zęby, chroni je też przed próchnicą. Kiedy mamy sucho w ustach, nie ma, czym spłukać z zębów zawartych w dymie związków. Pod wpływem palenia zwiększa się też ryzyko wystąpienia chorób przyzębia, narasta kamień nazębny, który zmienia barwę zębów. Palenie prowadzi do próchnicy i paradontozy. Zmniejsza przepływ krwi przez dziąsła, co powoduje, że są one niedotlenione i niedożywione. U osób palących papierosy płytka nazębna odkłada się w większej ilości i szybciej w porównaniu z niepalącymi. Palacze tracą więcej zębów w porównaniu z niepalącymi!
  • Wrzody-u osób palących najczęściej dochodzi do powstawania wrzodów i do ich ciągłych powrotów. Składniki dymu tytoniowego mają bezpośredni wpływ na powstawanie wrzodów. Poza tym u palaczy częściej dochodzi do nawrotów, a także do trudniejszego gojenia wrzodu.
  • Obniżona płodność-palenie papierosów może uszkadzać komórki jajowe u kobiet i zwiększa ryzyko wystąpienia u nich cykli bezowulacyjnych. U kobiet regularnie palących może też dojść do zmian konsystencji śluzu, przez co plemnikom trudniej dotrzeć do jajeczka. U mężczyzn nałogowe palenie prowadzi do uszkodzenia DNA nasienia, zmniejsza liczbę plemników i negatywnie wpływa na ich ruchliwość.
  • Bóle głowy i migreny-dym tytoniowy wywołuje ataki migreny, nasila objawy niemal wszystkich bólów głowy i zwiększa częstość występowania tych klasterowych. Nikotyna rozszerza naczynia mózgowe, które uciskają otaczające je komórki nerwowe, co wywołuje ból głowy.

Rzucanie nałogu palenia papierosów

Żeby można było definitywnie rozstać się z nałogiem tytoniowym należy sobie najpierw uświadomić wszystkie związane z nim zdrowotne, finansowe, moralne i społeczne straty oraz zrozumieć liczne zyski wynikające z ewentualnego porzucenia nałogu.

Jakie zmiany zachodzą w organizmie, kiedy rzucamy nałóg?

  • Już po dwudziestu minutach od zgaszenia ostatniego papierosa obniży się tętno, a ciśnienie tętnicze wróci do normy.
  • W ciągu ośmiu godzin poziom tlenu we krwi znacznie wzrośnie, a poziom tlenku węgla spadnie do zera.
  • W ciągu dwudziestu czterech godzin zmniejszy się ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego.
  • W ciągu czterdziestu ośmiu godzin zaczyna normalnie działać zmysły smaku i węchu.
  • W czasie od dwóch tygodni do trzech miesięcy bez palenia układ krążenia ulegnie widocznej poprawie. W tym czasie polepszy się ogólna kondycja fizyczna osoby, która rozstała się z paleniem.
  • W okresie od pierwszego miesiąca do dziewiątego poprawi się wydolność układu oddechowego. Ustąpią duszności, kaszel i zmęczenie.
  • Po roku o połowę zmniejszy się ryzyko choroby niedokrwienia mięśnia sercowego.
  • Po pięciu latach o połowę zmniejszy się ryzyko zachorowania na raka płuca, jamy ustnej, krtani i przełyku. Znacznie obniży się także ryzyko wystąpienia udaru mózgu.
  • Po dziesięciu latach od wypalenia ostatniego papierosa ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca będzie podobne, jak u osoby nigdy niepalącej.
  • Po piętnastu latach również ryzyko zachorowania na raka płuca będzie kreować się na poziomie minimalnym.

Jak widać wszystko przemawia za tym żeby, chociaż podjąć próbę rzucenia nałogu palenia tytoniu i nawet, jeśli nie będzie to proste to warto spróbować dla siebie i swoich bliskich oraz mnóstwa korzyści.

Twój komentarz




POKAŻ