Beata Sabuk
Gabinet Premium
12 Gru

Czy brać tabletki na cholesterol?

Bez względu czy leki na cholesterol są przyjmowane czy nie, nie zwalnia to od stosowania odpowiedniej diety, która odgrywa ogromną rolę wspomagającą. Aby nie podwyższać poziomu cholesterolu w organizmie, należy zrezygnować z produktów będących źródłem tłuszczów nasyconych. Są to m.in.: tłuste mięso i jego przetwory, tłuste przetwory mleczne czy produkty zawierające olej palmowy. Należy ograniczyć również potrawy smażone, fast-foody, słodycze oraz produkty wysoko przetworzone. Do diety należy włączyć produkty, które obniżają poziom cholesterolu LDL, natomiast podwyższają poziom cholesterolu HDL. Są to m.in.: oliwa z oliwek, awokado, orzechy oraz ryby.

 

Cholesterol to substancja tłuszczowa niezbędna do prawidłowej pracy organizmu. Bierze udział między innymi w produkcji hormonów i kwasów żółciowych, produkcji i przyswajaniu witaminy D czy budowie błon komórkowych. Zdecydowana większość, czyli około 70% cholesterolu powstaje w organizmie, natomiast pozostałe 30% jest dostarczane wraz z dietą.

Istnieją dwie frakcje cholesterolu: LDL i HDL. Cholesterol LDL jest nazywany, złym’’. Zadaniem lipoprotein LDL jest dostarczanie cholesterolu do komórek ciała. Jego nadwyżki są usuwane przez lipoproteiny HDL. Problem pojawia się, gdy cholesterolu LDL jest zbyt dużo i cholesterol HDL nie nadąża go usuwać, ponieważ wtedy zaczyna się on odkładać w naczyniach krwionośnych, prowadząc do ich zwężenia. W celu utrzymania prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego należy, więc dbać o właściwy poziom cholesterolu w organizmie oraz odpowiednią proporcję jego frakcji.

Temat zażywania leków na podwyższony poziom cholesterolu w krwi wzbudza bardzo wiele kontrowersji. Lekarze polecają je zażywać, twierdząc, że to niezwykle ważny element profilaktyki kardiologicznej. Natomiast pacjenci podejrzewają, że to wszystko zmowa środowisk medycznych z koncernami farmaceutycznymi. Niestety całość podgrzewa internet, w którym nie brakuje porad nie zawsze kompetentnych ekspertów.

Faktem jest, że leki obniżające poziom cholesterol mogą mieć pewne skutki uboczne. Ale czy jest to argument by u dużej rzeczy populacji utrzymywać latami wysoki cholesterol? Można mieć cholesterol ponad „300”, nie zażywać żadnych tabletek i dożyć w świetnej kondycji 100 lat. Ale niestety dzieje się tak w nielicznych przypadkach. Istnieje bardzo duża korelacja pomiędzy wysokim poziomem cholesterolu a zawałami serca czy udarem mózgu.

Bez względu czy leki na cholesterol są przyjmowane czy nie, nie zwalnia to od stosowania odpowiedniej diety, która odgrywa ogromną rolę wspomagającą.Aby nie podwyższać poziomu cholesterolu w organizmie, należy zrezygnować z produktów będących źródłem tłuszczów nasyconych. Są to m.in.: tłuste mięso i jego przetwory, tłuste przetwory mleczne czy produkty zawierające olej palmowy. Należy ograniczyć również potrawy smażone, fast-foody, słodycze oraz produkty wysoko przetworzone. Do diety należy włączyć produkty, które obniżają poziom cholesterolu LDL, natomiast podwyższają poziom cholesterolu HDL. Są to m.in.: oliwa z oliwek, awokado, orzechy oraz ryby.

Dieta obniżająca poziom złego cholesterolu niestety nie zawsze pomaga. Nawet wegetarianie miewają problem z wysokim cholesterolem, bo jego poziom we krwi to nie tylko jedzenie czy styl życia. W takich najczęściej szuka się pomocy w rozwiązania farmakologicznych.

Stosowanie farmakoterapii bierze się pod uwagę w szczególności o osób, o których w wywiadzie rodzinnym pojawiały się choroby kardiologiczne, naczyniowe, zawały serca czy udary. Należy pamiętać, że wysoki poziom cholesterolu we krwi nie boli i nie stwarza problemów nagle. Jego skutki odczuwamy dopiero po latach.O tym czy stosować jakiekolwiek leki czy nie, powinien decydować wyłącznie lekarz, który zna pełną sytuację zdrowotną i historię swojego pacjenta. W dużej grupie osób można dość znacząco odłożyć farmakoterapię w czasie i sporo zmienić dzięki diecie, ale niestety w wielu sytuacjach, z różnych względów może okazać się to nieskuteczne.

Dlatego w każdym przypadku, sposób leczenia powinien być ustalany indywidualnie.

 

Twój komentarz




POKAŻ