Beata Sabuk
Gabinet Premium
12 Gru

Dlaczego po schudnięciu tyjemy?

Efekt jo-jo jest konsekwencją stosowania głodówki, diety o zbyt niskiej kaloryczności w stosunku do zapotrzebowania energetycznego danej osoby, diety nieprawidłowo zbilansowanej, nieprawidłowego dawkowania płynów, braku aktywności fizycznej po zakończonej kuracji.

 

Efekt jo-jo może zdarzyć się każdej osobie – bez względu na płeć. Wystąpienie efektu jo-jo może nastąpić, jeśli dana osoba jest otyła i ma nadwagę, a w pewnym momencie życia schudła natychmiastowo. Efekt jo-jo może występować wielokrotnie – jest to naprzemienne chudnięcie, a następnie przybieranie na wadze.

Osoby, które cyklicznie stosują różne diety odchudzające, a następnie ponownie przybierają na wadze, bardzo często spożywają więcej produktów o dużej zawartości tłuszczu i cukru. Napady łakomstwa mają swoje fizjologiczne uzasadnienie

  • częste kuracje odchudzające powodują m.in. wzrost wydzielania hormonów i neuroprzekaźników pobudzających apetyt (NPY, galaniny, serotoniny, endorfin). Pojawia się wówczas błędne koło: okresy tłumienia apetytu przeplatają się potem z okresami objadania się niewłaściwymi produktami.
  • z każdą kuracją odchudzającą aspekt ten może nasilać się coraz bardziej, stąd każda kolejna kuracja pozostawia w spadku kolejne zbędne kilogramy.

Niestety, stosowanie różnych diet to nie zabawa. Każde niepowodzenie to nie tylko zbędne kilogramy, ale także coraz większa oporność organizmu na działanie kolejnych diet.Wreszcie pojawia się moment, kiedy stwierdzamy, że stosowaliśmy już wszystko i nic nie działa.

Uniknięcie efektu jo-jo, czyli cieszenie się ze swojej wymarzonej sylwetki wiąże się głównie ze zmianą nawyków żywieniowych oraz przede wszystkim zmianą stylu życia. Należy przestrzegać kilku zasad:

  • stosować racjonalna dietę (utrata masy ciała na poziomie około 0,5-1kg tygodniowo)
  • nie wracać do nawyków żywieniowych, które były powodem rozpoczęcia redukcyjnej diety. W ten sposób unikniemy ponownego przyrostu masy ciała
  • nie zajadać stresu- najczęściej stres zajadamy wysokokalorycznymi produktami spożywczymi! Lepiej zjeść posiłek żeby nie czuć głodu i mieć mniejszą chęć na słodkie lub słone przekąski.
  • utrzymywać średnią aktywność fizyczną w ciągu dnia.

 

 

Twój komentarz




POKAŻ