Beata Sabuk
Gabinet Premium
10 Paź

10 października - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10.10 to wyjątkowa data, nie tylko jako “imieniny miesiąca”, ale również dlatego, że to Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Same statystki świadczą o tym, że dbanie o naszą psychikę jest równie ważne jak i o kondycję fizyczną. Sprawne funkcjonowanie mózgu zależy więc od dostarczanych organizmowi substancji. Te podstawowe informacje pomogą uświadomić sobie, że rodzaj spożywanych pokarmów jest bardzo ważny w kontekście zdrowia psychicznego. Brak pewnych składników odżywczych powoduje frustrację oraz gniew, ale jedzenie w nadmiarze innych będzie mieć takie same skutki. Dieta ma zatem bardzo duży wpływ na naszą psychikę. Jak się odżywiać by miało to pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne? Przeczytajcie artykuł 🧐🧐

 

Same statystki świadczą o tym, że dbanie o naszą psychikę jest równie ważne jak i o kondycję fizyczną. Sprawne funkcjonowanie mózgu zależy więc od dostarczanych organizmowi substancji. Te podstawowe informacje pomogą uświadomić sobie, że rodzaj spożywanych pokarmów jest bardzo ważny w kontekście zdrowia psychicznego. Brak pewnych składników odżywczych powoduje frustrację oraz gniew, ale jedzenie w nadmiarze innych będzie mieć takie same skutki. Dieta ma zatem bardzo duży wpływ na naszą psychikę.
Pozostaje pytanie: Jak się odżywiać by miało to pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne? 🧐


• Jedz regularnie co najmniej 3 posiłki dziennie w odpowiednich odstępach czasowych. Nie najadaj się przed snem.
• Dopasowuj kaloryczność diety do swojego zapotrzebowania, co pozwoli na odpowiednią podaż energii i utrzymanie prawidłowej masy ciała.
• Jedz warzywa i owoce – są pełne witamin, składników mineralnych, błonnika. Ich obecność w diecie z pewnością docenią jelita, mózg, ale i inne organy. Większość warzyw spożywać można bez żadnych ograniczeń, większej ostrożności wymagają owoce, które są pełne cukrów prostych. Szczególnie uważać należy na kaloryczne banany i winogrona.
• Unikaj fast foodów, kolorowych napojów, słodyczy, żywności wysokoprzetworzonej – te grupy produktów nie tylko są bardzo kaloryczne, ale są ubogie w substancje odżywcze. Zamiast lubianych przez mózg witamin czy kwasów omega-3, posiadają pełno utwardzonych tłuszczy, cukrów prostych i dodatków do żywności.
• Pij wodę – jest niezbędna do wszystkich procesów życiowych, m.in. usprawnia pracę mózgu.
• Zrezygnuj z używek – szczególnie kontrowersyjny w aspekcie zdrowia psychicznego wydaje się alkohol. Często osoby nadużywające twierdzą, że alkohol pomaga im się uspokoić, zapomnieć o problemach, poprawić nastrój. Niestety to krótkotrwały efekt, a początkowe pobudzenie zamienia się w obniżenie nastroju. Alkohol działa bezpośrednio na układ nerwowy i wywołuje szereg zaburzeń psychicznych. Jest również substancją, która silnie uzależnia, co daje szereg kolejnych powikłań, jak np. depresja.


Zdrowie psychiczne jest także powiązane z naszą dietą i odżywianiem. Choć może nie być to oczywiste, coraz więcej badań naukowych wskazuje, że zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe, a także depresja mogą mieć związek ze stanem jelit, a dokładniej z mikrobiotą jelitową. Mikrobiota jelitowa to nic innego jak wszystkie mikroorganizmy, które bytują w przewodzie pokarmowym człowieka. Głównie są to bakterie, ale też grzyby, wirusy, archeony. Badania donoszą, że mikrobiota jelitowa osób z rozpoznaną depresją charakteryzuje się mniejszą różnorodnością i liczebnością. Wykazano również, że nasilenie objawów depresji może być tym wyższe, im niższa jest liczebność bakterii odżywiającej nabłonek jelitowy. Naukowcy dostrzegają potencjał probiotykoterapii we wsparciu pacjentów z depresją. Suplementując przebadane klinicznie szczepy bakterii probiotycznych można osiągnąć poprawę samopoczucia. Dla probiotyków działających korzystnie na oś jelito-mózg, pojawiło się już nawet pojęcie, takie jak psychobiotyki.


Co do zaburzeń odżywiania, to mimo wielu badań i artykułów dotyczących tego tematu, istnieją niestety także mity powielane przez nieświadome niczego osoby. Oto 3 z nich:
Mit 1 – zaburzenia odżywiania dotykają tylko nastolatek i młodych kobiet
Zaburzenia odżywiania dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn w różnym wieku. Często zaburzenia odżywiania są uważane za problem kobiet, zwłaszcza nastolatek. Uważa się, że nie dotyczą one mężczyzn, czy że wręcz są swego rodzaju kobiecą fanaberią i pewnym etapie życia. To bardzo krzywdzące podejście, przez co potrzebujące osoby mogą nie dostać potrzebnej pomocy i wstydzić się o nią poprosić.
Żadna osoba nie wybiera, że chce cierpieć z powodu zaburzeń odżywiania. Takie rzeczy mogą się po prostu przydarzyć i wtedy osoba nimi dotknięta potrzebuje pomocy
Mit 2 – osoba z zaburzeniami odżywiania musi być otyła lub skrajnie wychudzona
Niestety wiele osób zakłada, że zaburzenia odżywiania widać, że ujawniają się w postaci otyłości lub wychodzenia. Jednak prawda jest taka, że zaburzeń odżywiania często nie widać. Wiele osób bardzo często wygląda zdrowo, mimo tego, że walczy z poważną chorobą.
Mit 3 – powrót do normalnej wagi oznacza wyzdrowienie
Nic bardziej błędnego! Powrót do odpowiedniej wagi to rzeczywiście wielkie osiągnięcie, zważywszy na liczne przeciwieństwa, które utrudniają wyzdrowienie, ale na tym nie kończy się praca. Organizm chorego jest często silnie wyniszczony – głębokie awitaminozy, odwodnienie organizmu to zaledwie niektóre z następstw życia z zaburzeniami odżywiania. Choroba może doprowadzić nawet do śmierci.

Podsumowując, dbanie o zdrowie psychiczne jest bardzo ważne i nie powinniśmy tego lekceważyć. Jeśli zmagasz się z jakimiś problemami, udaj się do specjalisty, lub skontaktuj się z jednym z numerów:
•800 70 22 22 – Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego
•116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.
•116 123 – Kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych.
•22 635 09 54 – Telefon zaufania dla osób starszych.


Dbaj o siebie i swoich bliskich! 😊❤️

Twój komentarz




POKAŻ