mgr Beata Sabuk
Gabinet Premium
20 Paź

20. października - Światowy Dzień Osteoporozy

20 października uznany jest za światowy dzień osteoporozy.📅 Co to takiego? Osteoporoza to choroba, która powoduje, że kości stają się słabe i kruche, co w rezultacie zwiększa ryzyko złamań. Jest nazywana często „cichym złodziejem kości”, ponieważ długo nie daje żadnych widocznych dolegliwości. Przeczytajcie artykuł i dowiedzcie się więcej! 🧐

 

20 października  uznany jest za Światowy Dzień Osteoporozy.  Co to takiego? Osteoporoza to choroba, która powoduje, że kości stają się słabe i kruche, co w rezultacie zwiększa ryzyko złamań. Jest nazywana często „cichym złodziejem kości” ponieważ długo nie daje żadnych widocznych dolegliwości. 🧐

 

Co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna na świecie w wieku 50 lat i więcej dozna złamania spowodowanego osteoporozą. Do czynników sprzyjających rozwojowi osteoporozy można zaliczyć m.in. brak aktywności fizycznej, nadwagę, otyłość, nieodpowiednią dietę, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, niedobór składników mineralnych i witamin.

 

Jak więc zmniejszyć ryzyko złamań?

O kości trzeba dbać przez całe życie. Zapobieganie osteoporozie zaczyna się od najmłodszych lat. Znaczące jest to, jak się odżywia przyszła matka. Do wieku około 30 lat człowiek może osiągnąć swoją maksymalną gęstość kości. Jest to tzw. szczytowa masa kostna. Zła dieta i brak ruchu mogą przeszkodzić w uzyskaniu tego potencjału. Przy diecie ubogiej w wapń i braku ruchu gęstość kości będzie mniejsza. Potrzebujemy witaminy D3, aby pomóc organizmowi wchłonąć wapń i fosforany. Te minerały są niezbędne dla zdrowych kości, zębów i mięśni.

 

Oto 5 kroków do zdrowych kości i przyszłości bez złamań:

• ĆWICZENIE – ćwicz regularnie. Najlepsze są ćwiczenia obciążające, wzmacniające mięśnie i utrzymujące równowagę.

• ODŻYWIANIE – upewnij się, że Twoja dieta jest bogata w zdrowe dla kości składniki odżywcze - wapń, witamina D i białko. Bezpieczna ekspozycja na słońce pomoże Ci uzyskać wystarczającą ilość witaminy D.

• STYL ŻYCIA – unikaj negatywnych nawyków związanych ze stylem życia. Utrzymuj odpowiednią masę ciała, unikaj palenia tytoniu i nadmiernego spożywania alkoholu.

• TESTOWANIE I LECZENIE – w razie potrzeby przetestuj i poddaj się leczeniu. Jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka, prawdopodobnie będziesz potrzebować leków i zmiany stylu życia, aby chronić się przed złamaniami.

 

Dieta jest najważniejsza! Jedz w każdym wieku:

• nabiał – mleko, sery, twarogi, jogurty, kefiry, jajka

• ryby morskie zawierające kwasy omega -3 (np. sardynki, szprotki)

• sezam, migdały, orzechy, mak

• soję, fasolę, ciecierzycę, groch

• pieczywo razowe, wieloziarniste

• natkę pietruszki, koperek, czosnek

• szpinak, brukselkę, kapustę.

 

Ogranicz lub zrezygnuj ze spożywania:

• wyrobów mięsnych konserwowanych fosforanami – mają negatywny wpływ na przyswajanie wapnia z przewodu pokarmowego,

• tłuszczów zwierzęcych, tłustego mięsa – zwiększają wydalanie wapnia z organizmu

 

Badanie densytometryczne (gęstości kości) jest podstawą diagnostyki osteoporozy, trwa kilka minut i nie wymaga szczególnego przygotowania. Do wykonania badania densytometrycznego niezbędne jest skierowanie od lekarza specjalisty. Pamiętaj, że to ważne aby dbać o zdrowe kości! 🦴🦴🦴

Twój komentarz




POKAŻ