Beata Sabuk
Gabinet Premium
10 List

14.11. Dzień Seniora

14 listopada obchodzimy Dzień Seniora.📅 Jak wiemy starzenie się to nieodwracalny proces, który czeka każdego z nas. Warto jednak pamiętać, że prawidłowe żywienie sprzyja zdrowemu i dłuższemu życiu. Z czego powinna się składać dieta seniora, aby wspierać jego zdrowie i ewentualne leczenie?👨🏼‍🦳👵🏼 Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz!  

 

Wraz z wiekiem spada zazwyczaj aktywność fizyczna. Obniża się także tempo przemiany materii, co z kolei zmniejsza zapotrzebowanie na energię (kalorie). Nie oznacza to jednak, że osoby starsze powinny ograniczyć ilość spożywanych posiłków. Wręcz przeciwnie – świadczy o potrzebie ich zbilansowania i zwiększenia częstotliwości spożywania.🥗
Ponadto u seniorów wzrasta zapotrzebowanie na witaminę D, białko oraz określone mikroelementy, tj. wapń, magnez, potas i żelazo. 👍👍

 
W diecie osób starszych wyróżniamy uniwersalne zasady, dzięki którym można podnieść nie tylko skuteczność leczenia, ale też wpłynąć pozytywnie na samopoczucie seniora. Oto najważniejsze spośród nich: 

  1. Dieta powinna być lekkostrawna i składać się z około 4-5 posiłków spożywanych w regularnych odstępach czasu w ciągu dnia.
  2. Posiłki należy komponować tak, aby dostarczały wszystkich potrzebnych składników odżywczych i posiadałyodpowiedni bilans energetyczny, dostosowany odpowiednio do podejmowanej aktywności fizycznej i zapotrzebowania organizmu.
  3. Należy unikać cukru pod postacią ciast, słodyczy i nadmiaru owoców, przetworzonej żywności i gotowych dań, także typu fast food, oraz napojów gazowanych.
  4. W diecie nie może zabraknąć też produktów, które są źródłem witamin z grupy B: B2, B6 i B12 (ryby, drób, wątróbka, chudy ser, jogurt, kefir, maślanka, jajka, orzechy, warzywa liściaste, ziemniaki), witaminy D (jajka, mięso, mleko i ryby), witaminy K (zielone liście roślin, głównie nacie) oraz kwasu foliowego (szpinak, brokuły, kalafior, awokado oraz cytrusy).
  5. Zalecana jest suplementacja antyoksydantów – witaminy A, C, E chronią organizm przed powstawaniem wolnych rodników. Ich niedobór ma niekorzystny wpływ na układ krążenia oraz wzrok.
  6. Poza tym trzeba pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Należy wypijaćokoło 2 l płynów w ciągu dnia, głównie w postaci wody, soków warzywnych czy herbat ziołowych. Ważny jest także, żebyśmy zadbali o odpowiednią ilość ruchu dla naszego seniora. Wszystko oczywiście w miarę jego zdrowia oraz możliwości 

Twój komentarz




POKAŻ