mgr Beata Sabuk
Gabinet Premium
23 List

25.11. Dzień Bez Zakupów

25 listopada przypada Dzień Bez Zakupów 🛒❌ Przygotowałam dla Was rady - Jak uniknąć częstego chodzenia do sklepu i robienia niepotrzebnych zakupów? Które produkty warto kupować na zapas? Przeczytajcie artykuł! 😊👇

 

Pewnie wiele razy zdarzyła Wam się sytuacja, że musieliście wyrzucić coś z lodówki, bo straciło termin ważności lub kupiliście coś, ale nie zjedliście tego i zdążyło się zepsuć. Udaliście się pewnie do sklepu po kolejne produkty, przy okazji ulegając pokusie i kupując coś dodatkowego, co wcale nie było Wam niezbędne. Takie częste chodzenie do sklepu i robienie dużych zakupów ma nie tylko negatywny wpływ na nasz portfel, ale i na nas samych oraz środowisko.🧐Aby podnieść świadomość tego jak źle konsumpcjonizm wpływa na nasze życie powstał „Dzień bez zakupów”. W tym roku przypada on na 25 listopada, ponieważ zawsze obchodzony jest w ostatnią sobotę listopada.

 

Jak uniknąć częstego chodzenia do sklepu i robienia niepotrzebnych zakupów?

  1. Zrób listę zakupów.Zanim wybierzesz się na zakupy spożywcze, przejrzyj kuchenne szafki, spiżarkę i zamrażalnik. Sprawdź, których produktów masz pod dostatkiem, a których ważność niedługo się kończy i warto je zjeść w najbliższym czasie. Zastanów się, ile miejsca w szafkach czy zamrażarce możesz przeznaczyć na zapasy.
  2. Na zapas warto kupować przede wszystkim te produkty, z których często korzystamy.Zabezpieczamy się wtedy przed sytuacją, gdy nagle się okazuje, że brakuje mąki czy oleju i musimy przepłacać w lokalnym sklepiku. Wybieraj tylko te produkty, które mają długi termin przydatności do spożycia i możesz zapewnić im odpowiedni sposób przechowywania. Inaczej jedzenie szybko się zepsuje, będziesz musiał je wyrzucić. Niektóre, jak owoce, warzywa czy przyprawy, warto kupować w sezonie i mrozić. Nie kupuj jednak nabiału (chyba, że mleko UHT w kartonie), wędlin czy mięsa.

 

Produkty, które warto kupować na zapas to na przykład:

  • mąka;
  • makaron, ryż, kasza;
  • olej i oliwa z oliwek;
  • kawa i herbata;
  • warzywa i przetwory w puszkach;
  • przyprawy;
  • suszone owoce;
  • orzechy i nasiona

 

Nie kupuj na zapas produktu, którego jeszcze nie próbowałeś.Może się okazać, że nie przypadnie Ci do gustu. Wybieraj też produkty, które stwarzają duże możliwości kulinarne, jak np. makaron czy ryż, aby nie popaść w monotonię.

Pamiętaj, aby odpowiednio przechowywać zapasy.Produkty sypkie powinny być zamknięte w pojemnikach i opisane datą ważności. Ma to kluczowe znaczenie dla zachowania ich jakości, np. dobrze przechowywane przyprawy możesz spożyć nawet w ciągu 2 lat. Z kolei produkty takie jak mąka czy kasza mogą paść ofiarą moli spożywczych, jeśli pozostawisz je w fabrycznych opakowaniach. Aby uniknąć przeterminowanych zapasów, najlepiej ustaw te o najkrótszym terminie do spożycia z przodu, a najgłębiej te z najdłuższym. Podobnie ułóż mrożonki – te najstarsze niech znajdą się na wierzchu. Podziel zakupione warzywa czy mięso na mniejsze porcje, aby uniknąć odmrażania np. całego kilograma truskawek, gdy potrzebujesz jedynie garść. Dobrze zaplanowane zapasy to świetny sposób na oszczędzenie pieniędzy i czasu, a także pewność, że podstawowe produkty zawsze masz pod ręką.

 

Produkty, które mają krótki termin ważności i po które warto częściej udawać się do sklepu to m.in.:

  • mleko;
  • jogurty;
  • sery;
  • wędliny;
  • serki kanapkowe;
  • twarogi;
  • mięso.

 

Przy zakupie takich produktów ważne jest, aby nie kupować ich na zapas, a taką ilość, którą będziemy w stanie skonsumować. Gdy wszystko zjemy, dopiero wtedy możemy dokupić coś innego na co mamy ochotę. Pamiętajmy, że oprócz mądrego robienia zakupów ważne jest też, żeby od czasu do czasu próbować robić dania z produktów, których data ważności akurat dobiega końca.🙌️

Twój komentarz




POKAŻ